Månadsbrev september 2023 för HealthInvest Sustainable Healthcare

Både hälsovårdssektorn och den bredare marknaden utvecklades svagt i september. Marknaden anpassade sig till budskapet från centralbankerna om högre räntor under längre tid framöver. Hälsovårdssektorn stod emot något bättre men inom sektorn sågs nedgångar för mindre bioteknikbolag och högt värderade bolag. Även bolag som marknadsför laboratorieutrustning (tools) sattes under press. Utmaningarna för den sektorn är långt ifrån över, inte minst på grund av den lägre aktiviteten i Kina. Man anar däremot ljuset i tunneln för de höga lagernivåerna hos kund och kanske kan det bottna ur i slutet av året. Tools gynnas på lång sikt av den underliggande aktiviteten inom läkemedelsutveckling. Vi är redo att öka våra positioner när det kommer tydligare signaler om en vändning.
Stora läkemedelsbolag höll emot bra och är en av de bästa delsektorerna i år, inte minst med draghjälp från obesitasbolagen Eli Lilly och Novo Nordisk. Även stora bioteknikbolag uppvisade stabilitet i en svag marknad. Vi valde att öka vår position i Amgen, ett stort amerikanskt bioteknikbolag med låg värdering. Amgen storsatsar inom obesitas och kommer leverera resultat nästa år. Bolaget har även tagit stora kliv framåt med sin cancerportfölj.
Kliniska studieresultat lyfte flera av bolagen i portföljen. AstraZeneca och Daiichi Sankyo kunde berätta om framgång för ett av sina ”smarta cellgifter” i bröstcancer. Det var särskilt uppmuntrande givet tidigare resultat i lungcancer där marknaden är mer skeptisk. Ionis Pharmaceuticals lyckades med en studie i en sällsynt ärftlig sjukdom där patienterna har förhöjda blodfetter. Bolaget närmar sig nu lansering av ett första läkemedel i egen regi. Fler lanseringar i större marknader kan följa, och vi tror att det kan leda till en fortsatt omvärdering av bolaget. Sämre gick det för Morphic Holdings som utvecklar läkemedel mot inflammatoriska tarmsjukdomar. Efter starka resultat i våras var resultaten från en mindre studie inte lika övertygande. Till följd av detta sjönk aktien kraftigt, i vårt tycke överdrivet mycket - därav ökade vi vår position.
I samband med en konferens fick vi möjlighet att träffa flera av våra svenska innehav i fonden. Svenska småbolag har haft en svag utveckling sedan i våras och ”våra” bolag har åkt med ner.
Carnegies småbolagsindex, i år:
Vi ser i stället att det ljusnar för många av dem. Calliditas, som lanserar ett läkemedel mot en sällsynt njursjukdom, fick visserligen sänka sin prognos för året men mycket pekar på bättre trender framöver. Nya långtidsdata har publicerats i en mycket välrenommerad tidskrift och kommer troligen leda till en starkare produktprofil på den amerikanska marknaden. Ett bakslag för en konkurrent kan också ge extra skjuts. Camurus har via sin partner fått godkänt i USA för lansering av ett läkemedel mot opioidberoende. Bolaget levererade dessutom positiva resultat för en produkt i forskningsportföljen. Ett tredje bolag, Egetis, är äntligen i gång med en viktig klinisk studie som är nyckeln till lansering på den amerikanska marknaden. Läkemedlet kan bli en behandling av en mycket sällsynt och allvarlig sjukdom hos barn.
Fonden utvecklades negativt i september (-3,64 % för andelsklass A). Bästa delsektorer var läkemedelsbolag, amerikanska sjukförsäkringsbolag och läkemedelsdistributörer. Sämst var laboratorieutrustning och mindre bioteknikbolag.
FÖRÄNDRINGAR I FONDEN
Som nämnts ovan ökade vi positionen i Amgen. I övrigt gjordes endast mindre justeringar.
FONDENS TRE BÄSTA BIDRAGSGIVARE
UnitedHealth Group är ett av USA:s största sjukförsäkringsbolag. Aktien steg i linje med övriga bolag i den delsektorn.
Det danska bioteknikbolaget Zealand Pharma steg under perioden. Bolaget har fyra projekt inom obesitas där man gjort flera framsteg under året. Marknadens fokus på obesitas har ökat intresset för bolaget.
Amerikanska Ionis Pharmaceuticals gick mot strömmen ibland mindre bioteknikbolag. Som nämnts ovan tog aktien ett kliv upp efter positiva studieresultat.
FONDENS TRE SÄMSTA BIDRAGSGIVARE
Som beskrivits ovan utvecklades laboratorieutrustning svagt i september. Utmaningarna fortsätter i form av höga lager hos kunderna och lägre aktivitet i mindre bioteknikbolag (även i Kina). ThermoFisher Scientific blev därmed fondens sämsta bidragsgivare.
Merck är ett stort amerikanskt läkemedelsbolag med fokus på cancer, infektionssjukdomar och metabola sjukdomar. Bolaget utvecklades relativt svagt under perioden.
Amerikanska läkemedelsbolaget Eli Lilly bidrog negativt till fondens utveckling. Bolaget har stigit kraftigt i år drivet av lovande resultat för nya obesitasläkemedel och Novo Nordisks studie SELECT. Aktien föll tillbaka något i september.
INVESTERINGSSTRATEGI
HealthInvest Sustainable Healthcare är en aktivt förvaltad fond. Fonden ägde vid månadsskiftet 58 bolag vilket kan jämföras med jämförelseindex MSCI World Healthcare TRN Index som inkluderar cirka 150 bolag.
Fonden har som målsättning att genom sina investeringar i hälsovårdssektorn främja god hälsa och välbefinnande. Med hälsovårdssektorn avses företag vars verksamhet är fokuserad på läkemedel, bioteknik, medicinteknik, laboratorieutrustning, diagnostik, förebyggande vård samt relaterade branscher såsom vårdbolag, läkemedelsdistributörer, sjukförsäkringsföretag och it-bolag.
Fonden investerar globalt i hälsovårdsbolag med goda tillväxtutsikter. En stor del av fondens investeringar är i lönsamma bolag. Därutöver investerar fonden i bolag i tidigare fas, antingen med lanserade produkter eller produkter under utveckling.
Utforska fler artiklar